Ekonomi

Novo Nordisk en sık sahip olunan Avrupa hissesi olmaya devam ediyor: Morgan Stanley

Morgan Stanley’in yatırımlarla ilgili bir araştırma notunda belirtildiği üzere Novo Nordisk (NVO), sadece hisse senetlerine yatırım yapan Küresel, Uluslararası ve Avrupa fonları arasında en yüksek sahipliğe sahip Avrupa hissesi haline geldi.

2024’ün ilk çeyreğinin sonuna kadar fonların fiili yatırımlarına ilişkin verileri yenileyen belge, fon yöneticilerinin Danimarkalı büyük ilaç şirketine olan güçlü inancını gösteriyor.

Morgan Stanley’in incelemesi, farklı alanlarda toplam 1,2 trilyon dolarlık varlığı yöneten 260 fonu kapsıyor.

Genel örüntü, uzun vadeli fonların güçlü bir şekilde tercih ettiği hisse senetlerinin beklenenden daha kötü performans gösterdiğini gösterse de Novo Nordisk bir istisna olmuştur.

Bu zayıf performans, Nisan ayında piyasanın stratejik olarak düşüşe geçmesinden bu yana kendini göstermiş ve tercih edilen hisse senetleri hem en az tercih edilen hisse senetleri hem de genel piyasa kadar iyi performans göstermemiştir.

Özellikle, Novo Nordisk’in yatırım portföylerindeki rolü artmıştır. Özellikle Avrupalı fonlar Novo Nordisk’e olan yatırımlarını artırmış ve geçen yılın sonunda 109 baz puan olan hisse senedine standart referansa göre 132 baz puan daha fazla sahip olmuştur.

Yatırımlardaki bu artış, son dönemdeki piyasa toparlanmasının daha az sahip olunan ve tahvil faiz oranlarındaki değişikliklere daha duyarlı olan hisse senetlerinden kaynaklanmasına rağmen gerçekleşmiştir.

Morgan Stanley, Novo Nordisk’in birincil yatırım olarak sürekli varlığının, piyasadaki mevcut dalgalanmalara rağmen istikrarını ve fon yöneticilerinin uzun vadeli büyüme potansiyeline duyduğu güveni yansıttığını belirtiyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

dikmen-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu